Dnešná priorita pre každého lídra: Tvoriť pocit bezpečia pre svojich ľudí.

Počujeme to tento rok z každej strany – potrebujeme nové riešenia, nech ľudia preberú zodpovednosť, potrebujeme spoluprácu, potrebujeme netradičné prístupy, potrebujeme to veľmi rýchlo a potrebujeme to vedieť rýchlo adaptovať na to, čo sa deje!!!

Kedy sú to ľudia schopní zvládnuť?

Keď sa cítia bezpečne…

Pokiaľ v tíme panuje STRACH, ľudia sú paralyzovaní, na poradách je ticho, nevytvárajú riešenia, skôr sa prispôsobujú, nie sú proaktívni, kladú odpor, izolujú sa, nespolupracujú, sťažujú sa v kuchynkách.

Aj na koučingu otváram tému čo bráni ľuďom a čo tímom urobiť skutočne zmysluplné riešenie a väčšinou sa na konci tiež dostaneme k slovu strach…

Strach z toho, že urobím chybu a budem súdený, že budem vyzerať ako lúzer, že budeme musieť povedať tvrdú pravdu a prídem o vzťahy, že prídem o bonusy, že prídem o prácu, že stratím sebahodnotu …..

Strach je ale emócia, ktorá je veľmi potrebná – chráni nás pred rizikom.

Preto ho netreba ignorovať, treba ho spoznať, spracovať ho.

Ale nenechať sa ním ovládať, „stačí“ vytvoriť kultúru NEBOJÁCNOSTI – byť schopní konať napriek našim strachom, mať odvahu cielene vstúpiť do nepoznaného a konfrontovať sa s tým. A možno ani nemáte zámer budovať kultúru strachu, ale nikdy ste nezažili, ako to môže fungovať inak.

Ako teda tvoriť kultúru NEBOJÁCNOSTI?

Začnite skutočnou diskusiou s vašimi ľuďmi vrátane rizík, ktoré vidíte, buďte predvídateľní, prineste jasnosť ako uvažujete, aký je plán pre zvládanie tejto situácie, dávajte spresňujúce informácie na pravidelnej báze. Vytvorte si spoločnú víziu, nájdite zmysel prečo a čo by ste mali robiť, dajte sa dokopy čo i len tak, že zapnete občas kamery alebo sa stretnete na terase, uvoľnite ľuďom ruky….

Budem úprimná, chvíľu to trvá, kým si získate dôveru, prejdete si niekoľko vrcholov aj údolí, vyskúšate veľa prístupov, ale získate všetci novú energiu, stimul a odolnosť.

Celú škálu nástrojov a prístupov sme nazbierali a vydestilovali do 5 x105 minút online workshopov pre Korona manažérov, ktorí chcú byť úspešní spolu so svojimi ľuďmi a firmami.

Viac informácií nájdete TU.

A nezabudnite, že aj keď nemáte všetky právomoci lídra vo vašej organizácii pre vytvorenie nebojácnej kultúry, máte jednu obrovskú právomoc – byť lídrom sám sebe a pre seba si vytvoriť a držať bezpečie.

Rada vám pošlem niekoľko tipov pre to, ako tvoriť svoj vlastný pocit bezpečia aj v tejto dobe. Napíšte mi!