Keď vládne leto naplno, už viac rokov uvažujem o sabbatical. A nielen ja – viacerí moji klienti si vzdychnú: „Keby som tak mala viac času pre seba ako len pár dní s rodinou na dovolenke.“ O sabbaticale píše Dada Kéryová.

Začala som si všímať, v akom období života sa to deje. Zisťujem, že sa to vyskytuje často práve vtedy, keď si začíname uvedomovať svoje potreby, hľadáme zmysel toho, čo robíme, vítame spomalenie a plné prežívanie svojho života – jednoducho povedané v strednom veku.

Je to prechod do iného životného obdobia a jeho súčasťou je mnohokrát túžba zmeniť spôsob a oblasť, v ktorej pracujeme. Zároveň sa po intenzívnych rokoch budovania kariéry, utužovania rodiny, stavania domov a vzťahov zbiera únava. Prichádza rutina.

Začíname vnímať, čo nechceme, ale nevieme, čo chceme. Niekedy nám život prinesie novú situáciu. Ale ak nie, je vtedy dobré zaradiť pauzu, pozrieť sa na svoj život z iného uhla pohľadu, výjsť z toho, čo považujeme za bežné, spoznať a na vlastnej koži, zažiť ako inak môže chutiť život, byť iba pre seba a so sebou – JE ČAS NA SABBATICAL!

Pôvod tohto slova je v židovskej tradícii – tá prináša koncept „sabbath“ – pravidelný oddych od práce. Izraeliti každých 7 rokov nechávali polia úhorom, aby sa pôda zregenerovala a priniesla lepšiu úrodu.

Dagmar Keryova

Čo je to sabbatical a ako sabbatical pomáha? 

V každom prípade v prvej fáze potrebujete oddych, ukľudnenie. Väčšinou času „bežíme“ a nestíhame byť vnímaví k tomu, čo je okolo nás a k signálom, ktoré dostávame. Mnohí ľudia týždne spia alebo „nerobia nič“ – čo je tiež umenie☺

Ale sabbatical nie sú prázdniny, je to iný typ práce na sebe, aktívne hľadanie zmyslu, novej formy ako prinášať niečo svetu.

Potom je dôležité vyjsť zo svojej zóny komfortu – vyskúšať pohľad z inej perspektívy, dať si priestor robiť to, čo inokedy považujete za „neefektívne“. Napríklad môžete vyskúšať:

 • Programy „Work and travel“ – kanceláriu zameňte za kaviareň, staňte sa súčasťou komunity ľudí, ktorí tiež hľadajú niečo iné
 • Dobrovoľníctvo
 • Vzdelávanie – nové jazyky otvoria nové dvere, nové informácie, iné skryté možnosti
 • „Nedosiahnuteľný cieľ“ – niečo, čo nie je praktické, alebo sa vám to zdá nedosiahnuteľné
 • Sebapoznanie
 • Networking

Ako na to?

Veľmi dôležité je aj plánovanie. Pretože sabbatical zahŕňa aj risk. Mali by ste mať jasno aspoň v týchto bodoch:

 • Ako dlho chcem mať sabbatical – ideálna je dohoda, kedy sa možete vrátiť do práce a zároveň máte aspoň 2 mesiace voľno
 • Akú finančnú rezervu mám k dispozícii – ak žiadnu, môžete začať cielene šetriť, aby ste si mohli dopriať sabbatical v budúcnosti
 • Máte niekoho, kto vás procesom bude sprevádzať? Mnohí ľudia sa zacyklia a vrátia sa bez posunu naspäť do predchádzajúceho života
 • Máte v rámci tohto času šancu získať nové zručnosti, priateľov, možnosti, inšpirácie?
 • Máte skutočne priestor len sami pre seba? Aby ste sa nestali šoférom a kuchárom pre svoje deti a rodinu.
 • Urobili ste si dôkladný prieskum? Existuje množstvo ľudí, blogov, programov, ktoré vás vedia inšpirovať a podporiť a zdieľať svoje osobné skúsenosti.

A dajte si pozor, aby ste neprešli do extrému a neplánovali priveľa. Potrebujete zažiť aj prázdno, aj nudu, lebo len tak vytvoríte miesto pre niečo nové, nečakané!

Osamelosť a prázdno

Pokiaľ sa vám to všetko podarilo a sedíte niekde sami na úžasnej pláži, počítajte s tým, že zažijete osamelosť, pochybnosti a túžbu za domovom, za nejakou istotou. A tu už vopred treba mať niekoho, s kým budete pravidelne v kontakte, istoty, o ktoré sa môžete oprieť.

Neexistuje návod

Ako profesionálna koučka som viackrát dizajnovala program a sprevádzala ľudí počas sabbatical. Každý je iný, každý z nich mal iný zámer aj priebeh. Preto počúvajte sami seba, svoje srdce, intuíciu a otvorte sa novým zážitkom. Aj tie nepríjemné a nečakané majú v sebe skryté dary. A netreba sa báť – všetko má svoj začiatok aj koniec☺

V občianskom združení Beelong máme otvorený priestor pre každého, kto pracuje so zmenou. Pokiaľ potrebujete sprievodcu, nájdete na www naše svetlušky a tandemistky. Patrím k nim a rada sa s vami vydám na cestu!

Tento článok – Čo je to sabbatical a ako sabbatical pomáha vznikol v rámci iniciatívy iniciatívy Reinventing yourself / Znovuobjav seba, ktorej cieľom je otvorene hovoriť o období osobnej transformácie, nazývanej aj krízou stredného veku a poskytnúť v procese životnej (a/aj kariérnej zmeny) podporu, zdieľanie, orientáciu a vzdelávanie pre jednotlivcov aj firmy. 

Ak si prajete dostávať informácie o našich webinároch, networkingu, mentoringu či iných aktivitách, prihláste sa na odber newslettra tu.